Київ, вул. Демеевская 14
Графік роботи

Пн: 9:00-17:30

Вт: 9:00-17:30

Ср: 9:00-17:30

Чт: 9:00-17:30

Пт: 9:00-17:30

Сб: 9:00-17:00

Нд: Вихідний

(044) 333 43 10
(044) 333 43 10
(050) 382 41 95
(098) 120 45 16
Київ, вул. Деміївська 14
(044) 333 43 10
(050) 382 41 95
(098) 120 45 16

Вушна сірка – проблеми та рішення

Що таке вушна сірка та навіщо вона потрібна

Вушна сірка необхідна людському організму. До складу вушної сірки входять секрети залоз шкіри зовнішнього слухового ходу: сірчаних і сальних, злущені клітини верхнього шару шкіри, піт, а також жири, насичені й ненасичені жирні кислоти, холестерин, антибактеріальні речовини (лізоцим, імуноглобуліни).

Вушна сірка може виглядати як щільна маса темно-коричневого кольору або бути світлою, сухою, мати вигляд пластівців. В середньому щомісяця в організмі здорової дорослої людини виробляється до 20 мг вушної сірки. Консистенція і кількість вушної сірки залежать від фізіологічних особливостей організму. При недостатній кількості вушної сірки в слуховому ході може виникати відчуття сухості та свербіння.

Вушна сірка в достатній кількості виконує кілька важливих функцій:

 • Запобігає проникненню пилу, бактерій та інших мікроорганізмів в глибокі відділи слухового ходу.
 • Затримує частинки пилу.
 • Уповільнює розмноження грибків і бактерій.
 • Виводить назовні відмерлі клітини верхнього шару шкіри слухового ходу.
 • Захищає шкіру слухового ходу від подразнення водою.
 • Запобігає збезводненню шкіри зовнішнього слухового ходу й супутнього відчуття свербіння.
 • Підтримує нормальний кислотно-лужний баланс.

Слуховий хід повинен мати достатню кількість вушної сірки; її надлишки в нормі переміщаються назовні й видаляються завдяки фізіологічному процесу міграції епітеліальних клітин верхнього шару шкіри слухового ходу в напрямку до вушної раковини та рухами слухового ходу при жуванні й розмові. Таким чином, слуховий хід самоочищується від надлишку вушної сірки.

У нормі ніяких допоміжних дій для видалення сірки, так званої чистки слухових ходів, не потрібно.

Сірчаний корок та як від нього позбутися

У деяких людей, як особливість індивідуальної фізіології, відзначається надмірне утворення вушної сірки. У поєднанні з особливостями анатомії зовнішнього слухового ходу (вузький і звивистий) це може призводити до виникнення сірчаних корків. Причиною виникнення сірчаного корка може бути також згубна звичка «чистити» вуха за допомогою ватних паличок, що призводить не до видалення сірки, а до її проштовхування вглиб слухового ходу.

До особливостей, що сприяють виникненню сірчаних корків, відносяться також:

 • Значне оволосіння зовнішнього слухового ходу
 • Дитячий і похилий вік
 • Робота в запиленому приміщенні

Сірчаний корок — це повна закупорка просвіту зовнішнього слухового ходу сіркою, яка призводить до істотного зниження слуху й може супроводжуватися запаленням і болем. Сірчаний корок виникає при потраплянні води до зовнішнього слухового ходу, наприклад, після купання. При цьому сірка в вусі розбухає й перекриває просвіт зовнішнього слухового ходу.

При тривалому перебуванні в слуховому ході сірчаний корок може викликати запалення шкіри слухового ходу, супроводжуватися болем.

При виникненні сірчаного корка необхідно звернутися за професійною допомогою до лікаря-сурдолога або отоларинголога й в жодному разі не намагатися видалити її самостійно.

Небезпечні способи «чистки» слухових ходів від сірки.

У нормі жодних допоміжних дій для видалення сірки (чищення слухових ходів) не потрібно. Але, попри застереження лікарів, багато хто з ентузіазмом, гідним кращого застосування, продовжують «чистити» вуха від сірки собі й дітям (пошкодуйте дітей!), використовуючи для цього неадекватні та небезпечні предмети й засоби, іноді з тяжкими наслідками.

Ніколи, ніколи, ніколи не використовуйте ватні палички для видалення сірки з слухового ходу!

Earwax10
Earwax4-min

Ватні палички — м'які списи

Їх застосування призводить до проштовхування сірки в напрямку до барабанної перетинки й подальшого її накопичення. Крім того, при маніпуляції ватними паличками в слуховому ході можна подряпати шкіру слухового ходу, викликати запалення й інфікування. Непоодинокими є випадки травматичних перфорацій барабанної перетинки.

Щороку тисячі людей звертаються до відділень швидкої допомоги через травми вуха, викликаних використанням ватних паличок.

У лікарнях Великобританії щорічно реєструється до 7000 таких звернень.

Вушні свічки — гра з вогнем

Вушні свічки являють собою трубочку довжиною 20 - 25 см зі згорнутої тканини, просоченої бджолиним воском.

Відповідно до інструкції верхній кінець вушної свічки потрібно запалити (!!!), а її нижній кінець з маркуванням приставити до отвору слухового ходу, дочекатися, коли свічка догорить до маркування й загасити її в воді. Відповідно до інструкції під час горіння всередині вушної свічки знижується тиск повітря й вушна сірка «всмоктується» зі слухового ходу.

Earwax2(1)

Такий спосіб «видалення» вушної сірки безглуздий і дуже небезпечний.

Встановлено, що при застосуванні вушних свічок:

 • Негативний тиск не виникає
 • Сірка не видаляється або видаляється не повністю
 • Розплавлений віск може потрапляти в слуховий хід і в тому числі на барабанну перетинку, викликати опіки та порушення слуху
 • Використання вушних свічок може привести до пожежі.

В'язальні гачки та спиці, канцелярські скріпки, шпильки — корисні при використанні за призначенням, але небезпечні в слуховому ході.

Будь-які предмети, які за розміром можуть поміщатися в слуховому ході і використовуватися для «чистки» вуха, несуть загрозу здоров'ю і слуху, оскільки можуть травмувати орган слуху. Утримуйтеся від їх використання не за призначенням.

2-min
 • ru
 • ua
 • Медичний центр  ТОВ "Центр слухової реабілітації "АВРОРА". Ліцензія МОЗ України серія АГ № 570268 від 10.02.2011 р. на медичну практику за лікарськими спеціальностями: сурдологія, оториноларингологія, дитяча оториноларингологія.

  © Центр слухової реабілітації "АВРОРА", ТОВ.  2001-2021. Всі права захищені.

  Київ, вул. Деміївська, 14
  (044) 333 43 10
  (050) 382 41 95
  (098) 120 45 16
  Signature05

  Development and support by МedМarketing